W dniu 10 marca 2021 r. Współprzewodniczący Konferencji – Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego oraz Premier Portugalii, sprawującej obecnie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej – podpisali wspólną deklarację międzyinstytucjonalną rozpoczynającą Konferencję w sprawie przyszłości Europy.
Konferencja ta stanowi forum debaty ze społeczeństwem obywatelskim UE tj. obywatelami i organizacjami pozarządowymi, na temat wyzwań i priorytetów stojących przed Unią Europejską. Wydarzenie publicznie inaugurujące prace Konferencji odbędzie się 9 maja 2021r., w tzw. Dzień Europy.
Podstawowym narzędziem Konferencji jest wielojęzyczna platforma cyfrowa, uruchomiona w dniu 19 kwietnia 2021 r. pod adresem https://futureu.europa.eu/ . Celem platformy jest przekazywanie informacji o pracach prowadzonych w ramach Konferencji, a także służyć jako repozytorium najważniejszych kwestii podnoszonych w trakcie dyskusji. W ślad za prośbą KPRM zachęcamy do rozpowszechnienia tej informacji i wzięcia aktywnego udziału w dyskusji.
Platforma oferuje narzędzia informatyczne dla organizatorów wydarzeń krajowych, dzięki którym będą mogli promować swoje inicjatywy na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym i europejskim. Dodatkowo umożliwi obywatelom i innym interesariuszom wyszukiwanie wydarzeń, w których chcieliby uczestniczyć.
Obszary tematyczne, w ramach których prowadzone będą dyskusje na platformie, to:
1) zmiany klimatu i środowisko;
2) zdrowie;
3) zatrudnienie
i gospodarka;
4) transformacja cyfrowa;
5) wolności i prawa, praworządność, bezpieczeństwo;
6) migracje;
7) edukacja, kultura, młodzież i sport;
8) międzynarodowa rola UE;
9) demokracja europejska;
10) inne.
Stanowiska i opinie prezentowane za pomocą platformy oraz podczas wydarzeń paneuropejskich takich jak sesje plenarne Konferencji oraz tzw. dialogi obywatelskie, będą podstawą do przygotowania raportu podsumowującego dyskusję o przyszłości Unii Europejskiej, który ma zostać przedstawiony przez Współprzewodniczących Konferencji wiosną 2022 r. Raport będzie podstawą dyskusji instytucji unijnych, w tym Rady Europejskiej, pod kątem ewentualnych działań następczych na forum UE.