Uwaga – ASF

Uwaga - ważny komunikat

W dniu 4 grudnia 2024 r. Wojewoda Dolnośląski wydał rozporządzenie nr 23 dotyczące zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie województwa dolnośląskiego. W związku z wystąpieniem zakażenia ASF wyznaczone zostały strefy objęte szczególnymi środkami bezpieczeństwa, obejmujące wybrane powiaty i gminy Dolnego Śląska. Rozporządzenie obejmuje powiaty: zgorzelecki, polkowicki, lubiński, górowski, trzebnicki, głogowski, bolesławiecki, wołowski, lubański, legnicki, milicki, lwówecki, średzki, wałbrzyski oraz miasta Wrocław, Legnica, Wałbrzych i inne gminy, w tym m.in. Czernica, Długołęka, Siechnice i Mietków. Celem rozporządzenia jest ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby. Zgodnie z dokumentem, wprowadzono szczególne zasady na obszarach objętych zakażeniem ASF.

Na wskazanych obszarach wprowadza się szereg zakazów, w tym:

  • Zakaz przywożenia i wywożenia świń oraz produktów pochodzenia zwierzęcego bez zgody weterynarza.
  • Zakaz wyprowadzania świń z pomieszczeń, w których są przetrzymywane;
  • Zakaz organizowania targów, wystaw i pokazów z udziałem świń.
  • Zakaz wnoszenia tusz dzików oraz produktów pochodnych do gospodarstw.

Ponadto, nakłada się obowiązki na posiadaczy świń, takie jak: sporządzenie spisu świń, przetrzymywanie świń w miejscu wykluczającym ich kontakt z dzikami żyjącymi na wolności, skarmianie świń paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących, zgłaszanie właściwemu miejscowo powiatowemu lekarzowi weterynarii każdego upadku świń w gospodarstwach. Osoby utrzymujące świnie mające kontakt z dzikami są zobowiązane do stosowania środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się choroby, w tym odkażanie rąk i obuwia.

Wszystkie padłe dziki i świnie, u których istnieje podejrzenie zakażenia ASF, muszą być niezwłocznie zgłaszane do powiatowego lekarza weterynarii, który pobierze próbki do badań laboratoryjnych. Dodatkowo wprowadzono obowiązek przeszukiwania terenów w celu znalezienia padłych dzików,  a akcje te będą prowadzone przy współpracy z odpowiednimi służbami leśnymi, łowieckimi oraz samorządowymi.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców oraz właścicieli gospodarstw o ścisłe przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń oraz o współpracę z właściwymi służbami weterynaryjnymi
i samorządowymi w celu skutecznego zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Szczegółowe informacje oraz zalecenia można uzyskać u Powiatowego Lekarza Weterynarii lub w lokalnych urzędach gminnych.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje na terenie wskazanych w nim obszarów.

 

Zagrożenie dla ludzi
Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.

Drogi zakażenia
Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. Rozprzestrzenianie się wirusa jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób i pojazdów odwiedzających gospodarstwo, skażonego sprzętu i narzędzi, zwierząt mających swobodny dostęp do gospodarstwa (gryzonie, koty, psy), jak również przez skażoną paszę, wodę oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami) zawierającymi nieprzetworzone mięso zakażonych świń lub dzików.