Warunki uzyskania wsparcia w ramach PS WPR 2023 – 2027
Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oferuje szereg możliwości finansowania różnorodnych inicjatyw. Jednym z ważnych obszarów wsparcia jest podejmowanie i rozwój pozarolniczej działalności gospodarczej, które w naszej Lokalnej Strategii Rozwoju reprezentuje przedsięwzięcie 1.2 „ Wsparcie przedsiębiorczości w zakresie turystyki i marki lokalnej”.
Kto może skorzystać z dofinansowania?
Warunki podmiotowe
1) posiada miejsce zamieszkania na obszarze wiejskim objętym LSR lub miejsce wykonywania działalności gospodarczej oznaczone adresem wpisanym do CEIDG na obszarze wiejskim objętym LSR lub miejsce wykonywania działalności w ramach pozarolniczych funkcji gospodarstw rolnych na obszarze wiejskim objętym LSR – w przypadku wnioskodawcy będącego osobą fizyczną,
2) posiada siedzibę lub oddział, które znajdują się na obszarze wiejskim objętym LSR
– w przypadku wnioskodawcy będącego osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną.
Dodatkowe warunki podmiotowe obowiązujące dla poszczególnych zakresów wsparcia
1) wnioskodawca jest osobą fizyczną;
2) wnioskodawca w okresie roku poprzedzającego dzień złożenia WOPP nie wykonywał i nie wykonuje działalności gospodarczej, do której stosuje się przepisy ustawy Prawo przedsiębiorców;
3) wnioskodawcy nie została dotychczas przyznana pomoc w ramach PROW 2014-2020 na operację w ramach poddziałania 6.2 lub 6.4 lub 4.2 lub 19.2 w zakresie podejmowanie działalności gospodarczej;
4) wnioskodawcy nie została dotychczas przyznana pomoc w ramach PS WPR na operację w zakresie start DG, start GA, start ZE, start GO, start KŁŻ, rozwój DG, rozwój GA, rozwój ZE, rozwój GO lub rozwój KŁŻ.
1) w okresie 3 lat poprzedzających dzień złożenia WOPP wnioskodawca wykonywał łącznie co najmniej przez 365 dni działalność gospodarczą, do której stosuje się Prawo przedsiębiorców, oraz nadal wykonuje tę działalność;
2) wnioskodawcy nie została dotychczas przyznana pomoc na operację w tym zakresie w ramach PS WPR;
3) upłynęły co najmniej 2 lata od dnia wypłaty pomocy wnioskodawcy na operację w zakresie start DG w ramach PS WPR;
4) upłynęły co najmniej 2 lata od dnia wypłaty wnioskodawcy płatności ostatecznej na podejmowanie lub prowadzenie lub rozwijanie działalności gospodarczej w ramach poddziałań 4.2, 6.2, 6.4 lub 19.2 objętych PROW 2014-2020.
1) wnioskodawca jest rolnikiem albo małżonkiem rolnika albo domownikiem z małego gospodarstwa rolnego,
2) wnioskodawcy nie została dotychczas przyznana pomoc na działalność tego samego rodzaju w zakresach: start GA, start GO, start ZE, rozwój GA, rozwój GO lub rozwój ZE w ramach PS WPR.
1) wnioskodawca jest rolnikiem albo małżonkiem rolnika albo domownikiem z małego gospodarstwa rolnego,
2) wnioskodawcy nie została dotychczas przyznana pomoc odpowiednio na rozwój GA, rozwój ZE albo rozwój GO w ramach PS WPR,
3) upłynęło co najmniej 2 lata od dnia wypłaty pomocy na operację odpowiednio na start GA, start ZE albo start GO w ramach PS WPR,
4) wnioskodawca wykaże, że w okresie 3 lat poprzedzających dzień złożenia WOPP wykonywał łącznie co najmniej przez 365 dni działalność, o której mowa art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo przedsiębiorców, potwierdzoną wpisem do gminnej ewidencji innych obiektów hotelarskich zgodnie z art. 39 ust. 3 ustawy o usługach hotelarskich.
1) wnioskodawca jest rolnikiem albo małżonkiem rolnika albo domownikiem z małego gospodarstwa rolnego,
2) wnioskodawcy nie została dotychczas przyznana pomoc na działalność tego samego rodzaju w zakresach: start GA, start GO, start ZE, rozwój GA, rozwój GO lub rozwój ZE w ramach PS WPR.
Forma pomocy
w formie płatności ryczałtowej ustalana jest na podstawie projektu budżetu operacji).
Wysokość pomocy
Pomoc na operację przyznaje się w wysokości nie wyższej niż kwota maksymalna określona przez LGD w regulaminie naboru, przy czym nie wyższej niż:
Limity pomocy
Pomoc przyznaje się w wysokości zgodnej z poziomem dofinansowania, określonym przez LGD w regulaminie naboru, nieprzekraczającym poziomu dofinansowania wynoszącego:
Suma pomocy dla jednego beneficjenta oraz wypłaconej mi pomocy nie może przekroczyć 500 tys. zł w okresie realizacji PS WPR.
Na co można otrzymać dofinansowanie?
W ramach LSR na lata 2023-2027 wparcie może zostać udzielone w na rozpoczęcie różnego rodzaju działalności gospodarczej, o ile wpisuje się ona w cele określone w LSR.
Dofinansowanie będą mogły otrzymać jedynie wnioski skoncentrowane na rozwijaniu branż związanych z turystyką oraz promocją lokalnych marek. W ramach działania 1.2 „Wsparcie przedsiębiorczości w zakresie turystyki i marki lokalnej” szczególny nacisk będzie kładziony na projekty innowacyjne oraz inwestycje proklimatyczne. Oznacza to, że preferowane będą inicjatywy, które wnoszą nowe rozwiązania technologiczne, organizacyjne lub produktowe, a także te, które przyczyniają się do ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju.
Dodatkowo, z dofinansowania będą mogli skorzystać rolnicy zainteresowani rozwijaniem usług agroturystycznych oraz ofert gospodarstw edukacyjnych czyli miejsc, w których turyści będą mieli możliwość poznawania regionu poprzez edukację, ścieżki zmysłów oraz narzędzia edukacyjne.
Kiedy można spodziewać się naboru wniosków?
Stowarzyszenie LGD „Wrzosowa Kraina” planuje ogłoszenie naboru wniosków w I kwartale 2025 roku.
Dokładne warunki, kryteria oceny wniosków a także wymagania i terminy składania wniosków znajdują się w regulaminie naboru dostępnym na stronie www.wrzosowakraina.pl w zakładce PS WPR 2023-2027.
Zapraszamy do kontaktu w Biurem LGD
– zadzwoń i umów się na bezpłatne doradztwo!
Tel. 500 206 128
e-mail: biuro@wrzosowakraina.pl